Facebook icon big
Stosujemy pliki cookie w celu świadczenia naszych usług. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookies.

Obudź chęć do życia!

Przekaż 1,5% podatku dla podopiecznych Fundacji “W Człowieku Widzieć Brata”

To Cię nic nie kosztuje… Może kilka minut.
Myślisz: “1,5% to niewiele, prawie nic nie znaczy”. A jednak! 

 

KRS 0000 274 691

wpisany w PIT zamieni się w:

  • ciepły posiłek dla Kasi, której rodzina jest “zbyt bogata” na pomoc socjalną, więc dziewczynka bywa w szkole głodna;
  • herbatę, którą nasza wolontariuszka wypije z Panią Ireną w jej domu, bo 87-latka jest zmuszona w nim pozostać ze względu na zły stan zdrowia;
  • kosmetyki i nową pościel dla Pani Zofii, która przed przemocą uciekła z domu i teraz samodzielnie stawia czoła życiu, opiekując się dwiema córkami.
  • smartfonową przygodę i nowe znajomości Pani Hanny, która myślała, że już nic ciekawego w życiu na Nią nie czeka;

 

 

Byłam pewna, że moje życie już się skończyło

To znaczy żyłam, oddychałam, nawet jadłam i spałam, ale… okrutnie doskwierała mi nuda. Myślałam: tak musi być. Przecież za mną wiele wspaniałych lat. Miałam dobrą pracę, męża, który dbał o mnie i dzieci. Kilkanaście lat temu przyszły na świat nasze wnuki, wielka radość. 

Czego chcieć więcej?

Tylko że ta moja codzienność była nie do zniesienia. Jedynie w niedziele spotykaliśmy się na obiadach. Mąż zmarł, koleżanki z dawnych lat wyjechały lub chorowały. A ja tkwiłam sama w moich czterech ścianach i nie widziałam szans na zmianę.

Aż w lipcu moja 16-letnia wnuczka powiedziała mi przy niedzielnym obiedzie, że niedaleko mojego domu będą zajęcia dla seniorów. “Czyli chyba dla mnie też” – pomyślałam. Miało być coś o używaniu komórek, to znaczy telefonów. Ja potrafiłam tylko odebrać, jak dzieci dzwoniły. Ale wnuczka powiedziała, że ta komórka może znacznie więcej i żebym się zapisała na to spotkanie, to się dowiem.

Tak zrobiłam. 

Poszłam pełna obaw, zestresowana. No bo może mnie wyśmieją, że nie umiem? Ale okazało się, że jest dużo takich jak ja, co to tylko odbierają telefon. Na tym spotkaniu dowiedzieliśmy się na przykład, że możemy też dzwonić z kamerką i widzieć rozmówcę. Ta aplikacja (ciekawe słowo!) nazywa się WhatsApp.

Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy, ale przede wszystkim poznałam osoby takie jak ja – które chcą żyć bardziej! Mamy super grupę. Chodzimy na spacery z przewodnikiem, szydełkujemy i gotujemy. Czuję, jakbym się obudziła ze zbyt długiego snu!

Hanna, 68-letnia łodzianka ze Śródmieścia

 

Pani Hania rozwija z nami swoje pasje. Ma nowe koleżanki, z którymi wspólnie odkrywają Łódź, spotykają się z przedszkolakami na zajęciach międzypokoleniowych i poznają nowe technologie.

 

Pomóż nam budzić chęć do życia! 
Przekaż 1,5% podatku i daj znać seniorkom i seniorom, że są ważni.

KRS 0000 274 691

 

Mama zasługuje na więcej niż mogę Jej dać

Jestem wdzięczna moim rodzicom za szczęśliwe dzieciństwo, miłość i troskę, którą mnie obdarzali. Dali z siebie 100%, bym stała się tym, kim jestem – silną, niezależną kobietą. Zawsze mówili, że to ja decyduję. Więc wybierałam: najpierw studia w Warszawie, a później zagraniczny staż. Chciałam wrócić do Łodzi, ale nie mogłam znaleźć dobrego stanowiska. I tak od 12 lat mieszkam w Poznaniu. Rodzinne miasto odwiedzam kilka razy w roku, zawsze na święta.

Tata zmarł dwa lata temu. Niby wszyscy byliśmy na to gotowi – długo chorował. Ale jednak to strata… Najbardziej dotkliwa chyba dla mamy. Widziałam, jak ulatuje z niej radość życia. Może nawet po cichu myślała, by dołączyć do taty

Bardzo chciałam Jej pomóc. Ale jak? Dzielą nas nie tylko kilometry, lecz również czas. Ja po prostu nie mam go dla Niej tyle, ile bym chciała. Myślałam, szukałam i znalazłam! Z radością odkryłam, że łódzka Fundacja “W Człowieku Widzieć Brata” ma program dla osób 60+. 

Opowiedziałam mamie, że może zostać wolontariuszką i odwiedzać seniorów, którym niepełnosprawność nie pozwala wychodzić z domu. Czułam, że to coś dla niej. Zawsze uwielbiała pomagać, to dawało Jej poczucie sensu. I tak się stało. Przez pół roku mama odwiedzała Panią Stanisławę. Wspominały, opowiadały sobie historie sprzed lat.

Dzięki fundacji mama poznała kilka super kobiet, z którymi do dziś się spotyka. Stworzyły dla siebie coś w rodzaju grupy wsparcia. W kupie raźniej, prawda? Bardzo jestem szczęśliwa. Jakoś mi tak lżej na sercu… 

Anka, od 12 lat już nie łodzianka
 

 

 

Twoje 1,5% podatku to radość życia!

 

 

 

 

 

Podaruj naszym podopiecznym nadzieję, niezapomniane przeżycia, możliwość wzmacniania swoich zdolności i rozwijania zainteresowań.

KRS 0000 274 691

 

 

Jak przekazać 1,5% podatku

Usługa Twój e-PIT

Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38, które udostępnia i wstępnie wypełnia urząd skarbowy. Nie trzeba już samodzielnie przygotowywać PIT. Ale warto zajrzeć do zeznania, by przekazać 1,5% swojego podatku wybranej organizacji

Jak przekazać 1,5% naszym podopiecznym?

Zaloguj się do “Twój e-PIT” 

Jeśli w poprzednich latach nie przekazałeś nikomu procenta podatku: 

  • wybierz z listy numer KRS 0000 274 691
  • zaznacz zgodę (jeśli chcesz) na przekazanie informacji. 

Jeśli w ubiegłym roku przekazałeś procent podatku innej organizacji: 

  • wybierz opcję „Zmieniam organizację”, 
  • wybierz z wykazu OPP numer KRS 0000 274 691
  • zatwierdź tę zmianę. 

 

Skorzystaj z darmowego programu do rozliczeń

Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z usługi Twój e-PIT, polecamy program, w którym już wpisaliśmy nasz numer KRS.

 

1,5% może oznaczać mniej niż 1%?

Organizacjom Pożytku Publicznego (OPP) w 2023 r. możemy przekazać o 0,5% więcej swojego podatku. Do tej pory co roku prosiliśmy o 1%, a teraz o 1,5%. 

Czyli więcej, tak? 
Niekoniecznie… 

Spowodowały to liczne zmiany w systemie podatkowym wprowadzone tzw. “Polskim Ładem”. W związku z tym np. część podatników w tym roku w ogóle nie przekaże nam procenta swojego podatku. Będą to osoby o przychodzie poniżej 30 000 zł (kwota wolna od podatku). W 2022 r. obniżono także stawkę podatku PIT z 17 do 12. Czyli w wielu przypadkach dawny 1% dla organizacji będzie zbliżony wysokością do obecnego 1,5%.

Dlatego prosimy – przekaż Fundacji “W Człowieku Widzieć Brata” swoje 1,5% podatku i namawiaj do tego rodzinę, znajomych, sąsiadów oraz panią ze spożywczaka! To nic nie kosztuje. Te pieniądze i tak już wyszły z Twojego portfela. Jeśli nie przekażesz tej kwoty organizacji, pozostanie ona w budżecie państwa, czyli pomoże… nie wiadomo komu.

Powierzając swój odpis podatkowy nam, masz pewność, że zamieni się on w radosne odkrywanie świata przez osoby 60+, w obiad dla dziecka, spotkanie z terapeutą czy paczkę środków czystości dla kogoś będącego w kryzysie bezdomności. 

 


Obudź chęć do życia!

Przekaż 1,5% podatku dla podopiecznych “Fundacji W Człowieku Widzieć Brata”

KRS 0000 274 691

Dziękujemy <3