Dziewczyńskie Centrum Mocy
To miejsce, w którym każda dziewczynka, nastolatka, kobieta czuje się bezpiecznie i swobodnie. Dzięki temu bez przeszkód może odkrywać swoje możliwości, siłę, wzmacniać odwagę, pewność siebie, przezwyciężać poczucie wstydu, winy i bezradności.
Komu pomagamy?
Ola*
Jak tylko Ola wróciła po wakacjach do szkoły, to wszystko się popsuło. Dziewczyny z klasy zrobiły się jakieś dorosłe. Tylko ona została mała i chuda. Wszystkie chcą być już nastolatkami, nosić odkryte pępki i malować sobie paznokcie. A Oleńka kocha kotki i różowe koszulki.
Coraz częściej spędza przerwy w pojedynkę. Koleżanki wolą swoje „dorosłe” towarzystwo. Szkoła wydaje się Oli coraz bardziej męcząca. Nie ma siły, żeby się uczyć i odrabiać prace domowe.
Niedawno poczuła się dużo lepiej. To było w dniu, gdy mama przyprowadziła ją na zajęcia wzmacniające dla dziewczynek. Mogła wykrzyczeć swoje emocje. Znów poczuła, że jest sobą. I że wcale nie jest za mała.
Joanna
W tym roku Joanna skończyła czterdziestkę. Od dnia urodzin ciągle analizuje swoje życie. Niby wszystko jakoś się toczy, ale Aśka czuje wewnętrzną pustkę. Z mężem rozstała się kilka lat temu, córka wyjechała niedawno na studia do innego miasta, a syn licealista spędza większość czasu ze znajomymi. Nawet gotować już nie ma dla kogo. Stasiek wyskakuje gdzieś z kolegami i w domu jada tylko od święta. A Zosia mówi, że nie zamierza być „słoikiem”, więc za weki od mamusi uprzejmie dziękuje.
Aśce została już tylko praca. W każdym razie tak jej się wydawało, choć czuła, że chce zrobić coś tylko dla siebie. Nie dla rodziny, dzieci i szefów. Jak przeczytała, że w Łodzi powstaje Dziewczyńskie Centrum Mocy, to już wiedziała, że to właśnie to. Bo w głębi serca wciąż była tą młodą, odważną dziewczyną, która chciała zmieniać świat. Warsztaty w DCM-ie stały się dla niej inspiracją do działania. Od kilku miesięcy, za sprawą jogi i ceramiki, Joanna wydeptuje nowe ścieżki w swoim życiu.
*Imiona i niektóre fakty z życia bohaterek zostały zmienione, bo dbamy o ich prywatność.
Dlaczego to ważne?
Skala problemu przemocy wobec dziewczynek, kobiet jest w Polsce bardzo duża. Doświadczają dyskryminacji ze względu na płeć, molestowania czy niezrozumienia.
Pragniemy działać na rzecz ochrony praw kobiet: wzmacniać dziewczyny i kobiety w aktywnym współtworzeniu społeczeństwa doceniającego równość, wolność, różnorodność i sprawiedliwość, kulturę pokoju, porozumienia i solidarności. Chcemy kształtować postawy silne i mocne, które zdolne będą do powstrzymywania przemocy i dyskryminacji.
Ciałopozytywność teorią, a samokrytyka praktyką
Zdecydowana większość kobiet jest krytyczna wobec swojego wyglądu. 3 na 4 respondentki zadeklarowały, że zmagają się z negatywną oceną swojego wyglądu, a dla 2 na 5 obszar ten stanowi jeden z najbardziej problematycznych. To bardzo wysoki wynik, świadczący o tym, że ciałopozytywność nadal jest ideałem do którego ciężko nam dążyć i nie jest to dominujący trend postrzegania własnego ciała.
Znamienne jest to, że dotyczy to głównie osób w wieku 18-24 lata. Jednocześnie źródłem informacji o tym obszarze są głównie media społecznościowe oraz portale internetowe. Wzorce wyglądu młode osoby czerpią więc przede wszystkim z social mediów, które w przeważającym stopniu propagują wizerunki będące bardziej wytworem filtrów i nakładek, niż odzwierciedleniem rzeczywistości.
M. Wierzbicka-Tarkowska, A. Buchner. #SpisKobiet,WIMIN, 2022
Hejt zawsze będzie i nigdy się nie skończy
Dla badanych młodych hejt jest immanentnym elementem dzisiejszej rzeczywistości. Słowa jednego z badanych celnie i dobitnie pokazują, że młodzi ludzie poniekąd w pakiecie bycia cyfrowymi tubylcami przyjęli też obcowanie z hejtem:
Hejt zawsze będzie i nigdy się nie skończy.To jest coś co nie jest dla żartów, mówienie nie fajnych rzeczy z intencją zrobienia komuś przykrości.
(Antek, 16 lat, Warszawa)
Niezależnie od płci i wieku najczęściej według badanych młodych hejtowana jest sylwetka i kształty oraz ubiór i styl. Pretekstem do hejtu może być dosłownie wszystko i niezależnie od dystansu do siebie zawsze (w mniejszym lub większym stopniu) dotyka on hejtowaną osobę.
A. Buchner, A. Muller, M. Wierzbicka, Wpływ korzystania z social mediów na postrzeganie swojego ciała przez nastolatki/ków, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, 2021.
Po co w Łodzi DCM?
Nasze Centrum to przeciwdziałanie:
- przemocy,
- mobbingowi,
- molestowaniu,
- dyskryminacji ze względu na płeć.
To także wzmacnianie:
- poczucia własnej wartości,
- odwagi i pewności siebie,
- neutralnocielesności,
- poczucia sprawczości,
- ciekawości i pasji,
- własnego potencjału i naturalnych zdolności,
- solidarności, wspólnotowości oraz zrozumienia,
- wyrażania siebie, swoich uczuć/zdania/opinii/przekonań,
- odporności na oceny i krzywdzące/umniejszające komentarze,
- zdolności do rozpoznawania i reagowania na molestowanie, mobbing.
Pomagaj z nami!
Wzmacniaj dziewczyny :)